Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی تأثیر سن بر عملکرد شنوایی و سیر پیرگوشی در مراکز ارزیابی شنوایی شهر تهران مقاله

نویسنده:

ISC (7 صفحه - از 358 تا 364)

چکیده:

هدف: کم‌شنوایی یکی از مشکلات شایع سلامتی است که در سنین بالا شیوع بیشتری دارد. مطالعه حاضر با هدف برسی تاثیر سن بر آستانه‌های شنوایی و توانایی بازشناسی واژه روی گروهی از افراد در محدوده سنی 30 تا 100 سال صورت گرفت. روش بررسی: مطالعه حاضر از اردیبهشت ماه 1384 تا مهرماه 1386 روی 190 نفر (%53.68 مرد و %46.32 زن) در هفت دهه سنی در شهر تهران انجام شد. این افراد کسانی بودند که به دلیل احساس وجود نوعی مشکل شنوایی، برای بررسی وضعیت شنوایی خود مراجعه کرده بودند. از بین مراجعان، افراد بدون سابقه آسیب شنوایی و قرارگرفتن در معرض عوامل ایجاد کننده کم‌شنوایی مورد بررسی قرار گرفته؛ و ادیومتری تون- خالص، ارزیابی توانایی بازشناسی گفتار، و ادیومتری امپدانس برای آن‌ها انجام شد. یافته‌ها: بین ثبت رفلکس‌های صوتی با سن و همچنین با میانگین کم‌شنوایی، ارتباط معکوس معناداری وجود داشت. کاهش حساسیت شنوایی بین دهه‌های سنی مورد مطالعه از لحاظ آماری معنادار بود؛ و در تمام فرکانس‌های مورد بررسی، میزان کم‌شنوایی در مردان نسبت به زنان بالاتر بود و اختلاف آن‌ها در فرکانس های بالا معنادار به دست آمد. بین گروه‌های سنی مورد مطالعه در امتیاز بازشناسی واژه نیز تفاوت معناداری مشاهده شد. وزوز دائمی در 12/63درصد افراد، سرگیجه/ گیجی در 6/84درصد، و سابقه استفاده از سمعک در 4/21درصد افراد گزارش گردید. نتیجه‌گیری: حساسیت شنوایی به تدریج و به طور پیش‌رونده با افزایش سن، کاهش می‌یابد. با توجه به تاثیر کم‌شنوایی و برخی اختلالات همراه آن به ویژه وزوز و سرگیجه/ گیجی بر توانایی ارتباطی و کیفیت زندگی افراد، و شیوع بالاتر آن‌ها نسبت به سایر اختلالات در سالمندان، برنامه‌ریزی‌های علمی و اجرایی جهت شناسایی و درمان مشکلات شنوایی در این جمعیت ضرورت دارد.

کلیدواژه ها:

پیری ، کم شنوایی ، توانایی بازشناسی واژه ، پیرگوشی


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است ورود پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.

لمشاهدة محتوی المقال یلزم الدخول إلی دخول الموقع.
إن كنت لا تقدر علی شراء الاشتراك عبرPayPal أو بطاقة VISA، الرجاء ارسال رقم هاتفك المحمول إلی مدير الموقع عبر credit@noormags.ir.

You should become a Sign in to be able to see articles.
If you fail to purchase subscription via PayPal or VISA Card, please send your mobile number to the Website Administrator via credit@noormags.ir.