Skip to main content
فهرست مقالات

ارائه راهکاری برای ارتقاءکیفیت آموزش درس جغرافیا (با تأکید بر دانش آموزانسال سوم انسانی استان کردستان) مقاله

نویسنده:

چکیده:

در سالهای اخیر، میانگین نمرات درس جغرافیا(2)دانش آموزان سال سوم انسانی در مدارس استان کردستان پایین آمده و به یک معضل برای کارشناسان مقطع متوسطه و حتی دبیران جغرافیا تبدیل شده است. طبیعتأ مانند تمام پیچیدگی های موجود در علوم آموزشی، تربیتی و روان شناسی، علل مختلف و متعددی در این قضیه دخیل می باشند. یکی از این دلایل عدم ارزشیابی مستمر (تکوینی)مناسب توسط همکاران با توجه به ماهیت این درس می باشد که البته دلایل مختلفی نیز می توان بر این مسأله مؤثر دانست. از این رو در این مطلب سعی شده است تا ابتدا با کمک آمارهای موجود به تجزیه و تحلیل نمرات دانش آموزان سال سوم انسانی مدارس سراسر استان در سالهای قبل و مقایسه آن با میانگین نمرات سراسر کشور پرداخته شودودر ادامه، علل افت نمرات و پایین آمدن درصد قبولی دانش آموزان مورد بررسی قرار گیرد. سپس، به نقش فعالیت های دانش آموزی در بیرون از محیط کلاس درس و مدرسه و به ویژه ساخت ماکت ها به صورت دست ساخته های دانش آموزی به عنوان یکی از روشهای مؤثردر ارزشیابی مستمر و بهبود کیفیت یادگیری و افزایش میانگین نمرات دانش آموزان در امتحانات پرداخته و در این زمینه پیشنهاداتی ارائه گردد.

خلاصه ماشینی:

"استفاده از شیوه های سنتی ارزشیابی تکوینی خستگی بچه ها را به دنبال داشته از این رو استفاده از شیوه هایی که بتواند همزمان نقش کمک آموزشی داشته و کیفیت فرآیند یاددهی-یادگیری را بالا برده و دانش آموزان را به فعالیتهای بیرون از کلاس نیز سوق داده و در فرآیند ارزشیابی آنان نیز کمک نماید احساس می شود از این رو در این مقاله سعی شده است تا در ابتدا وضعیت میانگین نمرات دانش آموزان سال سوم انسانی در درس جغرافیا(2) در امتحانات نهایی سالهای قبل مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و سپس علل افت نمرات و پایین بودن میانگین نمرات نسبت به میانگین استانهای دیگر و کشور مورد بررسی قرار گیرد. 4- نتایج 4-1-وضعیت نمرات دانش آموزان پایه سوم رشته انسانی استان کردستان و مقایسه آن با میانگین کشوری واقعیت این است که یکی از اهداف مهم تحلیل نمرات امتحانی درس جغرافیا، بررسی میزان پیشرفت یا افت تحصیلی دانش آموزان در درس مربوطه و پی بردن به علل آن، همچنین ارائه راهکارهایی برای رفع مشکلات احتمالی می باشد، زیرا بهبود کیفیت آموزشی و ارتقاء سطح علمی فراگیران زمانی میسر است که از وضع موجود اطلاعات کافی به دست آورد و متناسب با آن برنامه ریزی های لازم را انجام داد. از این رو، مسائل و مشکلات مربوط به بند ارزشیابی و مؤثر در افت و پایین بودن میانگین نمرات دانش آ موزان سال سوم انسانی در درس جغرافیای2 نسبت به برخی از استانهای کشور در زیر ذکر می گردد: 1- عدم آگاهی دانش آموزان از شیوه صحیح مطالعه کتب درسی جهت آمادگی برای امتحان."

کلیدواژه ها:

کیفیت آموزش ، استان کردستان ، ارزشیابی مستمر ، درس جغرافیا ، ماکت های جغرافیایی


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است ورود پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.

لمشاهدة محتوی المقال یلزم الدخول إلی دخول الموقع.
إن كنت لا تقدر علی شراء الاشتراك عبرPayPal أو بطاقة VISA، الرجاء ارسال رقم هاتفك المحمول إلی مدير الموقع عبر credit@noormags.ir.

You should become a Sign in to be able to see articles.
If you fail to purchase subscription via PayPal or VISA Card, please send your mobile number to the Website Administrator via credit@noormags.ir.