Skip to main content
فهرست مقالات

حفاظت از سلامت در پرتو مقررات موافقتنامه اقدامات بهداشتی و بهداشت گیاهی مقاله

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت بهداشت)/ISC (20 صفحه - از 81 تا 100)

چکیده:

یکی از موافقت نامه های اصلی تحت شمول سازمان تجارت جهانی، موافقت نامه اقدامات بهداشتی و بهداشت گیاهی (Sanitary and Phytosanitary Measures) است که اختصارا (SPS) نامیده میشود. این موافقت نامه برای اعضای سازمان تجارت جهانی چارچوبی از قواعد را به منظور اتخاذ و استفاده از اقدامات بهداشتی و بهداشت گیاهی فراهم میآورد. هدف اقدامات دسته اول باید حفاظت از سلامت انسان و حیوان باشد و دسته دوم چنانچه از نامش برمیآید بر حفاظت از حیات و سلامت گیاهان متمرکز میباشد، با این حال هدف نهایی هر دو اقدام حفظ سلامت بشری و محیط زیست است . از نمونه های شناخته شده این اقدامات میتوان به استانداردهای تغذیه ، شیوه های صدور مجوز، ضوابط مربوط به حمل و نقل و یا قرنطینه اشاره کرد. کشورهای عضو موافقت نامه SPS میتوانند از طریق اعمال اقدامات بهداشتی و بهداشت گیاهی مشروع ، مانع از ورود کالاهای مضر و تهدیدکننده سلامت و حیات شهروندانشان به داخل قلمروشان شوند. از آنجایی که هدف سازمان تجارت جهانی آزادسازی تجارت است ، اعمال هر گونه محدودیت تجاری با شرایط و ضوابطی همراه است که نادیده گرفتن آن ها موجب مسوولیت بین المللی دولت عضو خواهد شد. در همین راستا موافقت نامه SPS و ضمائم آن نیز شرایط توسل به اقدامات بهداشتی و بهداشت گیاهی را در قالب اصلیترین تعهدات دول عضو بیان کرده اند که شامل ضرورت ، داشتن توجیه علمی و ارزیابی خطر میشود. این سه شرط ملاکهای تعیینکننده در احراز مشروعیت اقدامات بهداشتی دولتهای عضو محسوب میشوند. در پژوهش حاضر ضمن بررسی دقیق این شروط، تلاش گردیده تا رویه قضایی مرتبط با اعمال آنها از منظر حفاظت از سلامت مورد نقد و ارزیابی قرار گیرد.

خلاصه ماشینی:

"قبل از تدوین این موافقت نامه ، مقررات گات ١٩٤٧ نسبت به اقدامات بهداشتی و بهداشت گیاهی دولت ها اعمال می شد، اما گات و به ویژه بند (ب ) ماده ٢٠ آن ، برای پوشش این قبیل اقدامات کافی نبود، زیرا اقدامات بهداشتی در مقایسه با اقدامات سنتی محدودکننده تجارت ، نامحسوس تر بوده و چون مبتنی بر دغدغه سلامت و حیات هستند، به چالش کشیدن آن ها مشکل تر است (١)، به علاوه ، اقدامات بهداشتی به عنوان چالش های جدید فراروی تجارت بین الملل متضمن ملاحظات پی دیچه علمی و قانونی هستند (٢). این نهاد، در فرازهای بعدی رأی ، به تفکیک میان ارزیابی خطر از مدیریت خطر میپردازد و معتقد است که مدیریت خطر برخلاف ارزیابی خطر، فرآیندی غیر علمی و مبتنی بر به قضاوت گذاشتن ارزش های اجتماعی است (٣١)، البته در مرحله بعدی، رکن پژوهش این استدلال را به دلیل مغایرت با نص صریح ماده ٥ موافقت نامه رد کرده و معتقد است ، ارزیابی خطر را نباید فرایندی صرفا علمی و محدود به تجربیات آزمایشگاهی دانست (٣٢)، زیرا ارزیابی حداقل از دو مرحله تشکیل میشود: مرحله اول ، شناسایی آثار سوء محصول مورد نظر بر سلامت و حیات است ؛ مرحله دوم شامل ارزیابی احتمال وقوع چنین آثاری میشود و به هر میزان که تبعات بالقوه مضر، خطرناکتر باشند، به آستانه پایین تری از احتمال ، برای توجیه محدودیت های تجاری نیاز است . The WTO and Changing Fundamentals of International Law. New York: Cambridge University Press; 2006."

کلیدواژه ها:

ضرورت ، ارزیابی خطر ، حفاظت از سلامت ، اقدامات بهداشتی و بهداشت گیاهی ، دلایل علمی


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است ورود پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.

لمشاهدة محتوی المقال یلزم الدخول إلی دخول الموقع.
إن كنت لا تقدر علی شراء الاشتراك عبرPayPal أو بطاقة VISA، الرجاء ارسال رقم هاتفك المحمول إلی مدير الموقع عبر credit@noormags.ir.

You should become a Sign in to be able to see articles.
If you fail to purchase subscription via PayPal or VISA Card, please send your mobile number to the Website Administrator via credit@noormags.ir.