Skip to main content
فهرست مقالات

تاثیر هشت هفته تمرین هوازی تناوبی بر بیان پروتئین ABCA1 لنفوسیتی، ApoA-I و پروفایل‌های چربی خون در نوجوانان پسر دچار اضافه‌وزن و چاق

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (16 صفحه - از 375 تا 390)

چاقی زودرس و انتقال آن به بزرگسالی، احتمال بروز بیماری CAD را افزایش می‌دهد. پروتئین ABCA1 نقش محوری در فرایند انتقال معکوس کلسترول و پیشگیری از CAD دارد. هدف این پژوهش، بررسی تاثیر هشت هفته تمرین استقامتی تناوبی طناب‌زنی بر مقدار بیان پروتئین ABCA1 لنفوسیتی، ApoA-I و پروفایل‌‌های چربی خون در نوجوانان پسر دچار اضافه‌وزن و چاق بود. به این منظور 30 دانش‌‌آموز (میانگین سن 1/1±35/17 سال، وزن 6/11 ±6/88 کیلوگرم و شاخص توده بدنی 36/2 ±31/28 کیلوگرم بر متر مربع) به‌صورت‌ تصادفی انتخاب شدند و در دو گروه کنترل (15n=) و تمرین (15n=) قرار گرفتند. پروتکل تمرین شامل تمرین استقامتی تناوبی طناب‌زنی (8 هفته، 4 روز،40 دقیقه در هر جلسه) بود. سنجش میزان بیان پروتئین ABCA1 لنفوستی از طریق همولیز سلولی و روش الایزای حساس انجام گرفت. داده‌ها به‌وسیله آزمون آماری T-test در سطح معناداری 05/0>P تحلیل شد.یافته‌ها نشان داد میزان پروتئین ABCA1 لنفوسیتی (000/0=P) و VO2max (000/0=P) افزایش معنادار و مقادیر پلاسمایی TG (017/0=P)، TC (001/0=P)، LDL-c/HDL-c (026/0=P) و TC/HDL-c (002/0=P)، درصد چربی بدن (015/0=P) و BMI (042/0=P) کاهش معنادار داشتند. اما افزایش مقادیر Apo A-I، HDL-c و کاهش LDL-c و وزن بدن معنادار نبود. نتیجه اینکههشت هفته تمرین استقامتی تناوبی طناب‌زنی می‌تواند تاثیرات مثبتی بر پروتئین ABCA1 (به‌عنوان دروازه‌بان فرایند انتقال معکوس کلسترول) و پروفایل‌های چربی خون در نوجوانان با وزن زیاد و چاق داشته باشد.

خلاصه ماشینی:

"با توجه به اینکه عدم فعالیت بدنی در بین کودکان و نوجوانان و شیوع چاقی زودرس احتمال بروز بیماری های مرتبط با چاقی به ویژه CAD را در بزرگسالی افزایش می دهد و از آنجا که پروتئین ABCA١ نقش اساسی در انتقال معکوس کلسترول و متعاقب آن جلوگیری از CAD دارد، در این پژوهش محقق و همکاران در صدد بررسی تأثیر هشت هفته تمرین استقامتی تناوبی طناب زنی بر مقادیر بیان پروتئین ABCA١ لنفوسیتی و مقادیر پلاسمایی ApoA-I و پروفایل های چربی در نوجوانان پسر دچار اضافه وزن و چاق که اجرای آن اولین بار روی نمونه های انسانی کم سن وسال با ویژگی چاق و اضافه وزن از یک طرف و استفاده از پروتکل تمرینی منحصر به فرد (با مزایایی چون سادگی اجرا، کم هزینه بودن و تناوبی بودن اجرا) (براساس تحقیقات انجمن پزشکی ورزشی آمریکا، فعالیت های جسمانی متناوب ضمن داشتن تأثیرات سودمند بر سیستم قلبی - عروقی ، پروفایل های لیپیدی ، فشار خون ، مقاومت انسولینی و کنترل وزن بدن ، موجب ماندگاری افراد در ورزش می شوند (٩،٤٥)) همراه اند، از اهمیت های این پژوهش محسوب می شوند."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.