Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی وجود میان‌کنش آلفا 1- آنتی‌تریپسین و لیپوپروتئین‌های با دانسیته کم در سرم انسان «چشم‌اندازی به ارتباط بیماری‌های کبد و قلب» مقاله

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (8 صفحه - از 35 تا 42)

چکیده:

سابقه و هدف:آلفا 1- آنتی‌تریپسین (AAT) یکی از آنتی سرین‌ پروتئازهای مهم پلاسماست.apoB100 هم آپوپروتئین موجود در لیپوپروتئین با دانسیته کم (LDL-C) می‌باشد،که به عنوان یک واسطه در اتصال و برداشت LDL-C توسط بافت‌ها اهمیت دارد، بخشی از AAT و apoB100 می‌تواند در سرم به هم متصل شده و سپس در برداشت LDL-C توسط بافت‌ها موثر باشد. هدف این پژوهش میزان بر هم کنش این دو پروتئین در سرم بیماران قلبی و مبتلایان به نقص AAT بود؛که می‌تواند چشم‌اندازی به درک صحیح‌تر ارتباط بیماری‌های قلب و کبد باشد. مواد و روش‌ها:برای بررسی میان‌کنش AAT و LDL-Cو تشکیل کمپلکس، 21 نمونه سرم انسانی تهیه و همه نمونه‌ها بروش الکتروفورز کانونی و با استفاده از سرم‌های استاندارد AAT تعیین فنوتیپ شدند. سپس در این نمونه‌ها میزان LDL-C و سایر چربی‌ها به روش آنزیماتیکی و فعالیت AAT سرم به روش اسپکتروفتومتری با استفاده از آنزیم تریپسین و سوبسترای بنزوییل آرژینین پارانیترو آنیلید (BAPNA) اندازه‌گیری شد. برای تایید وجود کمپلکس AAT-LDL در نمونه‌های سرم با میزان LDL-C‌های مختلف و فعالیت‌های متفاوت AAT از روش الایزای ساندویچی با به کارگیری آنتی بادی‌های ضد apoB و AAT استفاده شد. یافته‌ها: تشکیل کمپلکس AAT-LDL در نمونه‌های سرم با فنوتیپ طبیعی و غیرطبیعی AAT با مقادیر مختلف تایید گردید میانگین میزان جذب کمپلکس در کل نمونه‌ها 65% بود.این امر حاکی از آن است که حداقل بخشی از AAT و LDL توانسته اند با غلظت قابل قبولی با هم میانکنش داشته باشند نتیجه‌گیری: با توجه به این که با روش فوق شواهدی دال بر وجود کمپلکس‌و به عبارتی کنش بین LDL-C و AAT بدست آمد، با مطالعات بیشتر می‌توان پیش ‌بینی کرد که AAT می‌تواند با LDL-C به عنوان عامل خطر بیماری‌های قلبی به نوعی مرتبط باشد.

کلیدواژه ها:

LDL ، C ، 1 ، آلفا ، بیماری‌های قلبی ، آنتی‌تریپسین ، کمپلکس AAT ، نقص AAT ، ATT ، لیپوپروتئین با دانسیته کم


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است ورود پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.

لمشاهدة محتوی المقال یلزم الدخول إلی دخول الموقع.
إن كنت لا تقدر علی شراء الاشتراك عبرPayPal أو بطاقة VISA، الرجاء ارسال رقم هاتفك المحمول إلی مدير الموقع عبر credit@noormags.ir.

You should become a Sign in to be able to see articles.
If you fail to purchase subscription via PayPal or VISA Card, please send your mobile number to the Website Administrator via credit@noormags.ir.