Skip to main content
فهرست مقالات

ارزیابی فراوانی نیاز و تقاضا به درمان ارتودنسی در دانش‌آموزان مقطع راهنمایی شهر کرمان در سال تحصیلی 85 – 1384 مقاله

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (10 صفحه - از 45 تا 54)

چکیده:

زمینه و هدف: ناهنجاری‌های دندانی- صورتی یکی از رایج‌ترین مشکلات بشر امروزی است. این موضوع از جمله عواملی است که می‌تواند بر همه جوانب زندگی فرد از دوران کودکی تا بزرگسالی تاثیرگذار باشد، اما نکته قابل توجه آن است که همه افراد مبتلا به این ناهنجاری‌ها از مشکل خود آگاه نیستند و یا این که تمایلی به انجام درمان ارتودنسی ندارند. هدف از این مطالعه، ارزیابی میزان نیاز و تقاضا برای درمان ارتودنسی و نیز بررسی عوامل موثر بر تقاضا جهت درمان ارتودنسی در دانش‌آموزان مقطع راهنمایی شهر کرمان در سال تحصیلی 85-1384 می‌باشد. مواد و روش‌ها: مطالعه حاضر به صورت مقطعی و بر روی 750 نفر (420 دختر،330 پسر) از دانش‌آموزان مدارس راهنمایی دولتی و غیردولتی در مناطق مختلف شهر کرمان انجام شد. نیاز به درمان از طریق معاینه وضعیت اکلوژن دانش‌آموزان و با بهره گیری از شاخص (Index of Treatment Need) IOTN و تقاضا برای درمان، با یک پرسش‌نامه بسته که حاوی اطلاعاتی پیرامون دلایل تقاضا یا عدم تقاضا برای درمان ارتودنسی بود، مورد بررسی قرار گرفت. یافته‌ها: فراوانی کلی ناهنجاری دندانی 55/50 % برآورد گردید که در دختران به طور قابل ملاحظه‌ای بیشتر از پسران بود (01/0 p< ). 53/41% از افراد نیازمند درمان، متقاضی انجام آن بودند. بیشترین تقاضا در افراد دارای اوربایت شدید دیده شد. میزان تقاضا در مال اکلوژن‌های خفیف در دو جنس یکسان و در مال اکلوژن‌های شدیدتر در دخترها به طور قابل ملاحظه‌ای بیشتر بود (05/0 p< ). تقاضا در سطوح اقتصادی بالاتر به طور قابل ملاحظه‌ای بیشتر بود (05/0 p< ). تحصیلات والدین بر تقاضا برای درمان ارتودنسی تاثیر چشم‌گیری نداشت. نتیجه‌گیری: دانش‌آموزان مبتلا به ناهنجاری‌های دندانی - فکی صرف‌نظر از سطح تحصیلی والدین، خواهان انجام درمان ارتودنسی بودند، لیکن محدودیت‌های اقتصادی به عنوان یک بازدارنده مهم مانع پیگیری درمان از سوی ایشان گردیده بود.

کلیدواژه ها:

نیاز ، تقاضا ، درمان ارتودنسی ، ناهنجاری دندانی ، صورتی


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است ورود پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.

لمشاهدة محتوی المقال یلزم الدخول إلی دخول الموقع.
إن كنت لا تقدر علی شراء الاشتراك عبرPayPal أو بطاقة VISA، الرجاء ارسال رقم هاتفك المحمول إلی مدير الموقع عبر credit@noormags.ir.

You should become a Sign in to be able to see articles.
If you fail to purchase subscription via PayPal or VISA Card, please send your mobile number to the Website Administrator via credit@noormags.ir.