Skip to main content
فهرست مقالات

جرائم علیه خانواده در پژوهشی میدانی؛ کاستی ها و پیشنهادها (قسمت پایانی)

نویسنده:

ISC (24 صفحه - از 89 تا 112)

چکیده:

«جرائم بر ضد حقوق و تکالیف خانوادگی»، فصلی از قانون مجازات اسلامی است. مواد این فصل، نیازمند بازنگری جدی می باشد؛ زیرا در بررسی این مواد کمبودها و کاستی های فراوان مشاهده می شود. این کاستی ها می تواند برای خانواده هایی که به جهت احقاق حق خویش به دادگاه رجوع می کنند، مشکلاتی را ایجاد نماید. در این شماره، سه جرم مهم «تدلیس در نکاح»، «ازدواج قبل از بلوغ»، «عدم ثبت نکاح و طلاق» مورد بازبینی و مداقه قرار گرفته است. در این ارزیابی، ابهاماتی که ناشی از وضع قانونی می باشد، استخراج شده و برای رفع ابهامات قانونی، پیشنهاداتی در هر موضوع ارائه گردید. در پایان مقاله، خلاهای قانونی فصل «جرائم بر ضد حقوق و تکالیف خانوادگی» احصاء و فهرست وار مطرح گردیده است.

Crimes against family rights and duties" is a chapter of the Islamic penal law. The articles of this chapter require thorough amendment because investigations show the existence of many shortcomings and deficiencies which result in problems for families applying to courts to administer their rights. This section of the paper analyzes and evaluates three important crimes، i.e.، "deception in marriage"، "marriage before puberty"، and "non-registration marriage and divorce". In this evaluation، the ambiguities resulting from law enactment are extracted and specific propositions are given to remove the law ambiguities. Finally، the legal vacuums in chapter "crimes against family rights and duties" are extracted and enlisted.

خلاصه ماشینی:

"7 ولی با توجه به اینکه همه نقص‌ها، عیب موجب فسخ نکاح نیست، سکوت در هرجایی که نقصی وجود دارد موجب تدلیس نیست و تنها سکوت در مورد عیوب با شرایطی تدلیس است، لذا اضافه می‌نمایند: «سکوت زوجه یا وکیلش از بیان نقص وی با بودن آن نقص، در حالی که زوج - محقق کرکی، ج 13، ص 281. بنابراین در «شرط فعل» یا «شرط نتیجه» در شروط ضمن عقد نکاح، حق فسخ به موجب تدلیس وجود ندارد و تنها الزام به انجام شرط، توسط مشروط علیه یا شخص ثالث ولی با هزینه وی، قابل مطالبه است و اگر اعمالی باشد که قائم به شخص زوج است و توسط دیگری امکان‌پذیر نباشد، حق فسخ مندرج در ماده 239 ق. م. به صراحت مصادیقی که موجب تدلیس می‌شود، بیان نموده است: «چنانچه هر یک از زوجین قبل از عقد ازدواج طرف خود را به امور واهی از قبیل داشتن تحصیلات عالی، تمکن مالی، موقعیت اجتماعی، شغل، سمت خاص، تجرد و امثال آن فریب دهد و عقد بر مبنای هر یک از آنها واقع شود، مرتکب به حبس تعزیری از شش ماه تا دو سال محکوم می‌گردد». 2)- مهمترین علل تقاضای فسخ نکاح در تدلیس، عبارت است از: الف)- صحت و سلامت جسمی زوجه یا زوج؛ ب)- همسردار بودن مرد قبل از نکاح با وجود تأکید بر تجرد؛ ج)- عدم بکارت زوجه؛ 3)- در پرونده‌های دادخواست فسخ نکاح به موجب تدلیس، بعضا بیماری‌هایی مطرح می‌شود، که طبق مواد قانون مدنی تعیین تکلیف شده و استناد به تدلیس در موارد معین صحیح به نظر نمی‌رسد."

کلیدواژه ها:

خانواده ،جرم ،بلوغ ،طلاق ،نکاح ،تدلیس ،زوج و زوجه ،خلا قانونی ،تخلف از وصف ،مواقعه ،اذن ولی

restrain to explain ،man and wife ،sexual union ،permission from the parents ،divorce ،Family ،Marriage ،crime ،Deception ،puberty ،legal vacuum


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است ورود پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.