Skip to main content
فهرست مقالات

روسپیگری و سکوت سنگین قانون

نویسنده:

ISC (56 صفحه - از 11 تا 66)

چکیده:

امروزه «فحشا» یا «روسپیگری» درجهان به عنوان یکی از سودمندترین تجارت‌ها درآمده است. کشور ایران هم از آفات و آسیب‌های این جرم در امان نیست، لذا اتخاذ سیاست های پیشگیرانه به منظور جلوگیری از اشاعه فساد و فحشا در جامعه و ممانعت از متلاشی شدن خانواده ها ضروری است. این مقاله در صدد است از منظر جرم‌شناسی، حقوق جزا و فقه امامیه به بررسی ابعاد مختلف روسپیگری همچون معناشناسی، تاریخچه روسپیگری در ایران، بررسی قوانین قبل و بعد از انقلاب، عوامل و پیامدهای آن بپردازد. نتایج این بررسی‌ها نشان می دهد که کلمه «روسپیگری» نه تنها در قوانین جزائی ایران (از جمله قانون مجازات اسلامی) تعریف نشده، بلکه حتی مجازات این افراد هم در قانون معین نگردیده است و قضات در اینگونه موارد احکام مربوط به «زنا» و «جرائم بر ضد عفت و اخلاق عمومی» را اجرا می‌نمایند. البته با تحقیقات انجام شده در فقه شیعه که دکترین قانون جزای ایران است، می‌توان ثابت نمود که کلیه عوامل «روسپیگری»، «تشکیل فاحشه خانه»، «مشتریان روسپیان» و... با تحقق شرائطی از مصادیق «افساد فی‌الارض» و «محاربه» است، بنابراین در ابتدا باید خلاهای قانونی در این مورد جبران گردد، سپس بدون هیچ مسامحه‌ای برخوردهای حقوقی همراه با اجرای راهکارهای فرهنگی اجرا شود.

Nowadays، prostitution is one of the most profitable businesses in the world. Since Iran، too، is not safe from the impairments of the crime، adopting preventing policies to restrain the epidemic of corruption and prostitution in the society and، hence، to prevent the deterioration of families seems necessary. From the viewpoint of criminology، penal law، and the Imamite Fiqh، the paper is to bring into consideration different faces of prostitution، including a semantic and historical study of prostitution in Iran، an analysis of the laws concerning prostitution before and after the Islamic Revolution، and the causes and aftermaths of prostitution. The results of the study show that not only is the term "prostitution" not defined by the Iranian penal law (and by the Islamic penal code، too)، but the punishment of prostitutes is not also determined by the law، and as a result، judges in such cases consider it as adultery or anti-modesty crimes. However، investigations in the Shiite Fiqh، which is the basic doctrine of the Iranian penal law، show that "prostitution" and founding "brothels" under some circumstances can be proven to be cases of 'ifsad fi-al 'arz [corruption on the earth] and moharibah [enmity]. Thus، first the legal vacuum in this case should be removed، and after that legal measures should be enforced seriously along with cultural solutions.

خلاصه ماشینی:

"1 البته این نظر در موردی است که مقدمات علم، حدس قریب به حس باشد، ولی اگر علم قاضی مستند به حس باشد، ممکن است قائل به جواز حکم براساس علم شویم و در این حال آیا (اثبات زنا توسط علم قاضی) ملحق به اقرار است که احیانا بتواند مشمول عفو امام المسلمین واقع شود یا از قبیل بینه می‌باشد که قابلیت عفو را ندارد و حتی امام‌المسلمین هم قدرت نداشته باشد، زنای که با علم قاضی ثابت شده را عفو نماید یا اینکه حکم خاصی دارد؟ احتمال ملحق شدن به بینه زیاد است، زیرا اختیار عفو برای فردی است که اختیارا اقرار به گناه خود نماید، بدین جهت که به سوی خداوند برگردد و چنین چیزی راجع به موارد اثبات شده توسط علم قاضی وجود ندارد. سخن نهائی بنابر مباحث مطرح شده، معلوم می‌گردد برای پیشگیری و مبارزه با انحرافات اجتماعی به معنای اعم و پدیده شوم روسپیگری به معنای اخص باید از یک سو به اجرای راهکارهای فرهنگی توجه و عنایت خاص شود و از سوی دیگر با توجه به پویایی و غنای فقه امامیه و انعطاف‌پذیری و فراگیری قوانین آن و قابل انطباق بودن با عنوان افساد فی الارض، با این بزه مبارزه گردد و ضروری است ضمن تدوین مواد قانونی مربوطه تحت نظارت و با تنفیذ ولی امر عادل، راهکارهای قانونی با قاطعیت و غلظت اجرا شود تا از همان ابتدا کمترین افراد به این سمت کشیده شوند و جامعه به سلامت و امنیت خود به صورت نسبی برسد و به شاخصه‌های یک جامعه پاک نزدیک گردد."

کلیدواژه ها:

بینه ،ایمان ،خانواده ،قانون ،اقرار ،ازدواج موقت ،فحشا ،محاربه ،افساد فی الارض ،روسپیگری ،خلا قانونی ،شهر نو

Confession ،Temporary Marriage ،Prostitution ،fornication ،legal vacuum ،'ifsad fi ،al 'arz ،moharibah ،Family ،law ،faith


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است ورود پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.