Skip to main content
فهرست مقالات

ریاست جمهوری زنان؟!

نویسنده:

ISC (35 صفحه - از 26 تا 60)

چکیده:

رعایت حقوق زن در ابعاد مادی و معنوی، از موضوعات مهمی می‌‌باشد که اصل 21 قانون اساسی تضمین و احیای آن را وظیفه دولت دانسته است. از جمله این حقوق، حق انتخاب شدن است. زنان واجد شرایط نیز حق دارند مانند مردان، برای تصدی مناصب سیاسی و اجتماعی، داوطلب شوند. از جمله این مناصب، منصب ریاست جمهوری می‌‌باشد. در این نوشتار سعی شده به این پرسش باید پاسخ داده شود که آیا از نظر فقهی و حقوقی، زنان واجد شرایط نیز می¬توانند همانند مردان رییس قوه مجریه شوند یا این که زنان به دلیل زن بودن صلاحیت این منصب را ندارند. در این مقاله، پس از بررسی ادله صلاحیت زنان برای ریاست جمهوری، مهمترین ادله مخالفین مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است. از جمله نتایج این که هیچ منعی برای ریاست جمهوری زنان از نظر شرعی و قانونی وجود ندارد

Observing women's material and spiritual rights is an important objective the guaranteeing and reviving of which، according to article 21 of the Iranian constitution، are the duties of the government. The right to be elected is among the social rights and qualified women، like men، have the right to run for socio-political positions such as presidency. This paper is to answer the question whether، legally and jurisprudentially، women، like men، can be the head of the executive or that women are not competent for the position merely because they are women. Afterwards، having elaborated on the reasons for the competency of women for undertaking presidency، the paper evaluates the most important arguments of the opponents، coming to the conclusion that there are no religious and legal prohibitions against women's presidency.

خلاصه ماشینی:

"1. مرد است، چرا قانونگذار برای بیان مقصود خود یعنی نفی صلاحیت زنان برای ریاست جمهوری، از کلمه مرد که دلالتش بر مقصود، واضح و صریح است استفاده نکرده و به جای آن عبارت دوپهلوی «رجال مذهبی و سیاسی» را به کار برده است؛ در پاسخ بعضی اظهار داشته¬اند: «تصور و برداشت اولی از این عنوان این است که باید از مشاهیر و معاریف مذهبی و سیاسی باشد. مذاکرات خبرگان اول قانون اساسی به روشنی نشان می¬دهد و من خود از نزدیک در متن گفتگوها بودم که بحث اول مساله رجولیت بود یعنی رئیس جمهور باید مرد باشد و در سیستم حکومت اسلامی زنان نمی‌توانند به سمت حاکمیت به خصوص در سطح ریاست جمهوری دست یابند و این امر در بحث¬های مبسوط فقهی بیان شده است. 2-1-2) نقد و بررسی دلیلی که به آن اشاره شد، مهمترین و تنها دلیل حقوقی نفی صلاحیت زنان برای ریاست جمهوری است که مخالفان به آن استناد کرده‌اند؛ ولی بررسی¬های به عمل آمده نشان می¬دهد که عبارت «رجال مذهبی و سیاسی» بر خلاف آنچه که در قبل بیان شد، ناظر به جنسیت نیست. 2-2-2) نقد و بررسی ادله نفی زمامداری زنان 1-2-2-2) تبیین ماهیت سمت ریاست جمهوری در مورد ماهیت سمت ریاست جمهوری احتمالاتی قابل طرح است که بر اساس هر کدام، شرایط و اختیارات رییس جمهور نیز متفاوت خواهد بود؛ با توجه به تاثیر این موضوع در اصل بحث، ضروری است به طور مختصر احتمالات موجود را بیان نموده و انطباق یا عدم انطباق هر کدام بر سمت ریاست جمهوری در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تبیین شود."

کلیدواژه ها:

ولایت ،حقوق زن ،وکالت ،ریاست جمهوری

Representation ،Women's Rights ،Presidency ،Wellayat [sovereignty]


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است ورود پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.