Skip to main content
فهرست مقالات

کارکرد روایت در «یک هلو و هزار هلو» مقاله

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (14 صفحه - از 1 تا 14)

چکیده:

روایت دارای ساختاری است و اصطلاح ادبی که برای ساختار روایت به کار می‌رود پیرنگ است.پیرنگ باید ابتدا، وسط و انتها داشته باشد.بر این باور هستیم که اگر عنصری از پیرنگ کاسته شود اساس داستان به هم می‌ریزد. در این مقاله سعی می‌شود به عنصر طرح در«یک هلو و هزار هلو»پرداخته شود.چرا این عنصر و نه عناصر دیگر؟زیرا با بررسی این موضوع نگارنده می‌خواهد بداند که این اثر ویژگی‌های یک روایت را دارد یا نه؟و چرا؟به‌ همین منظور ابتدا به تعریف روایت نزد ولادیمیر پروپ می‌پردازیم و آنگاه به بررسی این اثر می‌پردازیم تا بتوان‌ پاسخی برای پرسش‌های مطرح شده به دست آورد.

خلاصه ماشینی:

"صفحه 842 و بخشی از صحفه 942 زمانی را گزارش می‌کنند که درخت هلوی کوچک‌تر هنوز میوه هلو نشده و روی درخت نزد مادرش زندگی می‌کند: پیش مادرم که بودم،هر وقت تشنه‌ام می‌شد ازش آب می‌نوشیدم و خورشید را نگاه می‌کردم که‌ بیشتر بر من بتابد و بیشتر گرمم کند. » اکنون به بررسی طرح‌ها می‌پردازیم: الف-اگر پاره(1)را از متن کتاب کنار بگذاریم،آن‌گاه طرح داستان این‌گونه خواهد بود: وضعیت آغازین،زمان درازی است که هسته درخت هلوی کوچک‌تر به زندگی تازه‌ای‌ می‌اندیشد(شماره 2). در حقیقت،از زمانی که درخت هلوی کوچک‌تر به باغبان‌ میوه نمی‌دهد،نیروی ویران‌کننده آغاز به کار می‌کند: سال دیگر من خوب قد کشیده بودم و شاخ و برگ فراوانی از همه جای تنم روییده بود. نمودار زیر طرح این وضعیت را نشان می‌دهد: (به تصویر صفحه مراجعه شود) ب-حال اگر پاره(2)را از متن کتاب کنار بگذاریم،آن‌گاه طرح داستان به این‌سان‌ خواهد بود:اگر«هر سال باغبان هلوها را از درخت می‌چیند و... حال پرسشی در کار است:وضعیت میانی و پایانی این داستان چگونه است؟اکنون که‌ هلو به زمین افتاده است،چه می‌خواهد بکند؟ 1-عبارت(هستهء درشت و سفتم در فکر زندگی تازه‌ای بود. نمودار زیر،طرح این وضعیت را نشان می‌دهد: (به تصویر صفحه مراجعه شود) اما یک هلو و هزار هلو طرح دیگری نیز دارد که درباره پولاد و صاحبعلی است. ](همان:272-372) (به تصویر صفحه مراجعه شود) در پایان باید گفت که داستان یک هلو و هزار هلو تنها برپایه طرح پولاد و صاحبعلی، روایت به شمار می‌آید،زیرا پس از سنجش میان وضعیت آغازین و پایانی،این طرح دستخوش‌ دو دگرگونی می‌شود:1-مرگ صاحبعلی،2-به دست آوردن یک درخت هلو."

کلیدواژه ها:

کارکرد ، روایت ، ساختار ، پیرنگ ، میدان عمل


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است ورود پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.

لمشاهدة محتوی المقال یلزم الدخول إلی دخول الموقع.
إن كنت لا تقدر علی شراء الاشتراك عبرPayPal أو بطاقة VISA، الرجاء ارسال رقم هاتفك المحمول إلی مدير الموقع عبر credit@noormags.ir.

You should become a Sign in to be able to see articles.
If you fail to purchase subscription via PayPal or VISA Card, please send your mobile number to the Website Administrator via credit@noormags.ir.