Skip to main content
فهرست مقالات

آیا من هم می توانم خودشکوفا باشم ؟ مقاله

نویسنده:

خلاصه ماشینی:

"(به تصویر صفحه مراجعه شود) خودشکوفایی چیست؟ خود-شکوفایی‌ (self-actualization) «میل به بهتر و بهتر شدن نسبت به آن چه که یک فرد هست و آن چیزی شدن که یک فرد ظرفیت شدن آن را دارد»،در تئوری‌ نیازهای مزلو (MasloW) بیان شده، اساسا برابر است با اهداف برای تحصیل و خلاقیت که توسط مدرسان و روان‌شناسان‌ حمایت شده است (2005ṣBurleson) . دوم این‌که افراد خودشکوفا سلسله مراتب‌ نیازها را پشت سر گذاشته‌اند،بنابراین، بالای سطح حداقل معیشت‌اند و ایمنی‌ آن‌ها تاکنون تهدید نشده است اما مهم‌تر از آن این‌که آن‌ها باید طعم محبت را نیز چشیده باشند و احساس ارزش‌مندی‌ و احترام عمیقی داشته باشند. برای این‌که افراد خودشکوفا باشند،باید نیازهای سطح پایین خود را ارضا کنند و از ارزش‌های هستی برخوردار باشند. آن‌ها تشخیص‌ می‌دهند که افراد نه چندان سالم، چیزهای زیادی برای ارائه دادن دارند و در حضور این افراد خاضع و فروتن‌اند،با این‌ حال رفتار شرارت بار دیگران را به صورت‌ افراد خودشکوفا از ویژگی جدایی برخوردارند که به آن‌ها امکان می‌دهد تنها باشند؛بدون این‌که‌ احساس تنهایی کنند (به تصویر صفحه مراجعه شود) منفعلانه تحمل نمی‌کنند بلکه با افراد شرور و رفتار شرارت‌بار مبارزه می‌کنند. تمایز وسیله از هدف افراد خودشکوفا بینش خود را به‌ جای وسیله بر اهداف متمرکز می‌کنند و چیزی را که دیگران وسیله در نظر می‌گیرند(مانند خوردن یا ورزش کردن)، اغلب به صورت هدف می‌انگارن. خلاقیت می‌تواند از هر جا ناشی‌ (به تصویر صفحه مراجعه شود) افراد خودشکوفا بینش خود را به جای وسیله بر اهداف‌ متمرکز می‌کنند و چیزی را که‌ دیگران وسیله در نظر می‌گیرند اغلب به صورت هدف می‌ انگارند."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است ورود پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.

لمشاهدة محتوی المقال یلزم الدخول إلی دخول الموقع.
إن كنت لا تقدر علی شراء الاشتراك عبرPayPal أو بطاقة VISA، الرجاء ارسال رقم هاتفك المحمول إلی مدير الموقع عبر credit@noormags.ir.

You should become a Sign in to be able to see articles.
If you fail to purchase subscription via PayPal or VISA Card, please send your mobile number to the Website Administrator via credit@noormags.ir.