Skip to main content
فهرست مقالات

اهمیت شناسایی تیپ های شخصیتی دانش آموزان برای انتخاب حرفه و شغل مقاله

نویسنده:

چکیده:

با توسعه و گسترش راهنمایی تحصیلی‌ در مدارس مملکت ما لزوم راهنمایی‌ و مشاوره‌ی شغلی و حرفه‌ای روز به روز بیش‌تر احساس می‌شود.راهنمایی و مشاوره‌ی شغلی و حرفه‌ای چندان جدا از راهنمایی تحصیلی نیست و می‌تواند نهضت جدیدی را در زمینه‌ی راهنمایی‌ شغلی و حرفه‌ای در تمام مقاطع تحصیلی‌ ایجاد کند(شفیع‌آبادی،1381).; این نوع راهنمایی،اختصاص به شاگرد در انتخاب شغل و حرفه و کار دارد.بدیهی‌ 2Lاست که شاگرد را باید به مشاغلی هدایت‌ کرد که استعداد و سوابق و تجارب لازم‌ برای آن را داشته باشد(اردبیلی،1352).به‌ همین دلیل،به نظر می‌رسد که شناسایی‌ تیپ‌های شخصیتی دانش‌آموزان مسئله‌ای‌ ضروری در انتخاب حرفه و شغل آینده‌ی‌ آن‌هاست.یکی از بهترین آزمون‌های‌ شناسایی تیپ‌های شخصیتی،آزمون‌ مایرز-بریگز است که در این مقاله در مورد آن بحث شده است.

خلاصه ماشینی:

"یکی از بهترین آزمون‌های‌ شناسایی تیپ‌های شخصیتی،آزمون‌ مایرز-بریگز است که در این مقاله در مورد آن بحث شده است. شخصیت و شناسایی تیپ‌های‌ شخصیتی در مشاوره‌ی شغلی مباحث زیادی‌ مورد بررسی قرار می‌گیرند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها مسئله‌ی شخصیت است. در زمان حاضر،تیپ‌نمای مایرز-بریگز یکی از جامع‌ترین و معتبرترین آزمون‌های‌ روانی برای سنجش شخصیت و مشخص‌ کردن تیپ‌های روانی است. تیپ‌نمای مایرز-بریگز،که به اختصار MBTI نامیده می‌شود،یک ابزار سنجش‌ شخصیت است که تمایلات و گرایش‌های‌ فرد را مشخص می‌سازد و نتایج آن‌ تفاوت‌های ارزش‌مندی را بین افراد سالم و طبیعی مشخص می‌نماید. هدف دیگر او یاری رساندن به امور جنگ بود تا این‌که مشخص شود افراد با تیپ‌های مختلف در چه موقعیت‌هایی‌ قرار بگیرند که ارجح باشد و همین باعث‌ شد تا بیست سال از عمر خود را صرف‌ کامل کردن تیپ‌نمای مایرز-بریگز کند (شارف‌11،2991). این آزمون به چندین زبان ترجمه‌ شده است و برای مواردی چون انتخاب‌ شخصیت را شاید بتوان اساسی‌ترین‌ موضوع علم روان‌شناسی دانست؛زیرا محور اساسی بحث در زمینه‌هایی مانند یادگیری،انگیزش،ادراک و... است در تیپ‌نمای مایرز-بریگز دو مفهوم اساسی عبارت‌اند از: برون‌گرایی-درون‌گرایی‌ (EI) برون‌گرایی-درون‌گرایی‌ (PJ) شغل،مشاره‌ی ازدواج،انتخاب رشته‌ی‌ تحصیلی و بسیاری هدف‌های دیگر به کار گرفته شده است و به افراد در این زمینه‌ها کمک می‌کند(شارف،2991). در مرحله‌ی نهایی،هریک از این چهار ترکیب دوتایی همراه با مفاهیم اساسی‌ نظریه‌ی مایرز-بریگز یعنی برون‌گرایی- درون‌گرایی و ادراک-قضاوت ترکیب شده و شانزده تیپ چهارتایی را تشکیل می‌دهند. در مجموع،به نظر می‌رسد که‌ آزمون تیپ‌های شخصیتی مایرز-بریگز، جامع‌ترین آزمونی است که می‌تواند در شناسایی تیپ‌های شخصیتی دانش‌آموزان‌ مورد استفاده قرار گیرد."

کلیدواژه ها:

شخصیت ، تيپ ، تیپ‌های شخصیتی


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است ورود پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.

لمشاهدة محتوی المقال یلزم الدخول إلی دخول الموقع.
إن كنت لا تقدر علی شراء الاشتراك عبرPayPal أو بطاقة VISA، الرجاء ارسال رقم هاتفك المحمول إلی مدير الموقع عبر credit@noormags.ir.

You should become a Sign in to be able to see articles.
If you fail to purchase subscription via PayPal or VISA Card, please send your mobile number to the Website Administrator via credit@noormags.ir.