Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی و مقایسه اثر بخشی روشهای آموزش ریاضی به دانش آموزان مبتلا به ناتوانی یادگیری دوره ابتدایی

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (16 صفحه - از 79 تا 94)

چکیده:

برخی دانش‌آموزان، به‌رغم برخورداری از هوش طبیعی یا حتی بالاتر از طبیعی و دارا بودن حواس بینایی و شنوایی سالم، قادر به فراگیری مطالب آموزشی و مفاهیم ویژه با استفاده از روشهای متداول در مدارس نیستند. این قبیل دانش‌آموزان را، که در کتابهای روان‌شناسی با نامهای گوناگون نامیده‌اند، ساموئل کرک[1]، در سال 1963، به­عنوان کودکان مبتلا به ناتوانیهای یادگیری[2] مطرح کرد. یکی از انواع ناتوانیهای یادگیری در دانش‌آموزان، ناتوانی یادگیری ریاضی[3] است که حاکی از دشواریهایی در درک مفاهیم ریاضی است. در این پژوهش، اثربخشی سه روش آموزش تکلیف، آموزش فرایند یا توانایی، و آموزش تکلیف – فرایند در آموزش ریاضی به دانش‌آموزان مبتلا به ناتوانی یادگیری ریاضی بررسی و مقایسه شده است. یافته‌های پژوهش نشان می‌دهند که میان نمره‌های پیش‌آزمون و پس‌آزمون آزمودنیها در آزمون پیشرفت تحصیلی ریاضی اختلاف معناداری وجود دارد که ناشی از اجرای روشهای آموزش است. به عبارت دیگر یافته‌های پژوهش نشان می‌دهند که روش آموزش تکلیف، آموزش فرایند یا توانایی، و آموزش تکلیف – فرایند در آموزش ریاضی به آزمودنیها مؤثر بوده است.

کلیدواژه ها:

روشهای تدریس ، ناتوانی یادگیری ، آموزش ریاضیات ، روش تدریس تکلیف ، روش تدریس فرآیند یا توانایی ، آموزش تکلیف- فرآیند


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است ورود پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.

لمشاهدة محتوی المقال یلزم الدخول إلی دخول الموقع.
إن كنت لا تقدر علی شراء الاشتراك عبرPayPal أو بطاقة VISA، الرجاء ارسال رقم هاتفك المحمول إلی مدير الموقع عبر credit@noormags.ir.

You should become a Sign in to be able to see articles.
If you fail to purchase subscription via PayPal or VISA Card, please send your mobile number to the Website Administrator via credit@noormags.ir.