Skip to main content
فهرست مقالات

نقش وفاداری در اعتمادآفرینی و راهبردهای توسعه ی آن در نهاد خانواده با رویکرد به آیات و روایات

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (48 صفحه - از 7 تا 54)

چکیده:

نکاح نهادی عاطفی، اجتماعی و حقوقی است که محصول آن زوجیت است. از جمله عناصر در پایداری زوجیت وفاداری است، وفاداری به معنای التزام و پایداری به پیمان زناشویی و خیانت نکردن به همبستگی عاطفی و جنسی است. آیات و روایات متضمن لزوم وفاداری در مطلق پیمان ها و ضرورت پای بندی به همبستگی عاطفی در پیمان زناشویی، مهم ترین ادله ی وجوب وفاداری به شمار می آیند. علاوه بر آن آموزه های اخلاقی ما را به وفاداری در پیمان زناشویی رهنمون می گردانند. عفت و پارسایی جنسی، عدم تنوع طلبی و تمکین جنسی از مهم ترین عناصر وفاداری به شمار می آیند. حسن معاشرت، پاکیزگی ظاهری، رعایت الزامات حقوقی چون نفقه نیز در تعمیق و توسعه ی وفاداری موثر می افتند. بدون تردید وفاداری بستر شکل گیری اعتماد به شمار می آید، عشق و محبت بین زوجین و ابراز آن و کاربست صداقت در مناسبات زوجین، خیرخواهی، رازداری، پرهیز از مخفی کاری و حسن ظن از مهم ترین عوامل تعمیق و توسعه ی اعتماد در مناسبات زوجین در تعالیم اخلاقی و حقوقی اسلام است.

The Marriage (Nikah) ، an emotional، social and legal institution is made by parity and loyalty is one continuity factors of marriage. Here loyalty means obligation and continuity is marriage agreement and not betrayal is emotional and sexual solidarity. Quranic verses (Ayat and Hadiths( Riwayat) containing loyalty necessities in all agreements and necessary adherence of the emotional solidarity in marriage are the most important reasons in loyalty incumbency . Moreover moral teachings lead us to the loyalty in marriage too. Of main factors of loyalty are Sexual chastity and piety، Un- versatility / sexual obedience and good communications، cleaning appearance and observation of legal requirements such as alimony are also influential in deepening and widening of loyalty. No debt loyalty is the ground of trust building and love، kindness between couples and expressing them along with honesty in couples relations ،benevolence، secrecy، avoiding secreting and not suspicion are the most important factors in deepen and widening of confidence in couples relations in Islamic moral and legal teachings.

خلاصه ماشینی:

"18-3-2)رهایی هرگونه رابطه عاطفی دیگر چنانچه زن و شوهری قبل از ازدواج به هر دلیلی درگیر رابطه‌ی احساسی&%05205AZKG052G% و عاطفی با شخص دیگری غیر از همسر خویش شده باشند،رهایی از آنکار دشواری خواهد بود چراکه احساسات آن دو به هم گره خورده و یکرابطه‌ی عاطفی در وجودشان ریشه کرده است که جدایی بین آنها را دشوارمی‌کند و ممکن است این ارتباط حتی بعد از ازدواج فرد با همسرش ادامهیابد و هنگامی که یکی از آن دو از گذشته‌ی همسرش اگرچه تا آن زمانهم ادامه نیافته باشد مطلع گردد نسبت به او بی‌اعتماد شده و هر آیینه ممکناست تصور کند که شریک زندگی‌اش هنوز در جریان آن روابط است وعشق و محبتش را نثار دیگری می‌کند؛لذا اخلاص در محبت و عشق نسبتبه همسر و رهایی از هرگونه همسبتگی عاطفی دیگر از رموز وفاداری و ازعناصر استواری و پایداری نهاد خانواده است. 19-3-2)دوشیزه بودن دختر و شرافت و مردانگی در پسر قبل ازازدواج هنگامی که زنی تن به ازدواج می‌دهد و خود را برای یک مرحله‌ی جدیداز زندگی آماده می‌کند همسرش را شریف‌ترین مرد دنیا می‌پندارد،حالچنانچه مردی قبل از ازدواج دچار لغزشی شده و مردانگی و شرافتش را زیرپا گذاشته و گستاخانه خود را آلوده به روابط نامشروع با زنان و مردان ناپاککرده باشد،زن با اطلاع از این امور نسبت به شوهر احساس انزجار می‌کند وممکن است از تمکین او سرباز زند،چون نمی‌تواند لحظه‌ای به او اعتماد کندو دچار تردید می‌شود که آیا هنوز شوهرش گرفتار چنین رفتارهای ناشایستی هست یا خیر؟!همین گونه است زمانی که مردی دختری را به ازدواج درمی‌آورد به این امید که بتواند از حق استمتاع خود بهره جسته و به اوجلذت جنسی برسد،اما ناباورانه متوجه می‌شود که همسرش قبل از ازدواجنتوانسته بر هوای نفس خود غلبه کند و تن به روابط نامشروع داده است،بنابراین دیگر نمی‌تواند به او اطمینان کرده و همیشه نسبت به او مشکوکاست و گمان می‌کند وقتی همسرش قبل از ازدواج چنین عمل زشتی رامرتکب شده،پس بعید نیست در حال حاضر هم به روابط نامشروع ادامهدهد."

کلیدواژه ها:

روایات ، خانواده ، آیات ، وفاداری ، اعتمادآفرینی

Loyalty ، Family ، Trust creation ، Quranic verses (Ayat) ، Hadiths(Riwayat)


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است ورود پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.

لمشاهدة محتوی المقال یلزم الدخول إلی دخول الموقع.
إن كنت لا تقدر علی شراء الاشتراك عبرPayPal أو بطاقة VISA، الرجاء ارسال رقم هاتفك المحمول إلی مدير الموقع عبر credit@noormags.ir.

You should become a Sign in to be able to see articles.
If you fail to purchase subscription via PayPal or VISA Card, please send your mobile number to the Website Administrator via credit@noormags.ir.