Skip to main content
فهرست مقالات

بحث ویژه: بررسی تأثیر تحریک مکرر مغناطیسی ترانس کرانیال (rTMS) بر اختلال افسردگی عمده ناشی از مصرف شیشه و ولع ناشی از آن مقاله

نویسنده:

ISC (12 صفحه - از 173 تا 184)

چکیده:

سوء مصرف مواد محرک یکی از مشکلات جدی در جوامع محسوب می شود. از سویی اختلالات روانپزشکی که ثانویه به مصرف این مواد بوجود می آیند، پیش آگهی درمان را منفی کرده و بهبود بیماری را با دشواری روبرو می سازند. هم چنین ولع ناشی از مصرف این مواد موجب لغزش و مصرف مجدد شده و از فاکتور های تهدید کننده برای اثر بخشی سایر درمان ها می باشد. با توجه به یافته های پژوهشی مبنی بر دخیل بودن مسیرهای پاداش مغز، اکنون برخی درمان های جدید با مورد هدف قرار دادن این نواحی بصورت مستقیم و غیر مستقیم می توانند بر پدیده هایی چون ولع مصرف و برخی اختلالات روانپزشکی چون افسردگی که از مصرف این مواد به وجود می آیند تاثیر گذار باشند. تحریک مکرر مغناطیسی ترانس کرانیال(rTMS)، شیوه ای ایمن و غیر تهاجمی است که با تحریک سلولهای مغزی سبب تغییر عملکرد در آن ناحیه می شود. با توجه به نوین بودن این شیوه درمانی انجام پژوهش های داخلی در اثر بخشی آن بر اختلالات روانپزشکی ثانویه بر اعتیاد و پدیده ولع ضروری به نظر می رسد. لذا این مقاله به گزارش یک مورد اختلال سو مصرف شیشه همراه با افسردگی و ولع که تحت rTMS قرار گرفته است، می پردازد.

The abuse of stimulants is one of the serious problems in the societies; the psychiatric disorders due to abuse can reduce the prognosis and remission. Also the craving can cause relapse and consider as one of the risk factors for therapeutic effects of any treatments. As a mention of some findings which explains the brain reward circuitry in addiction، now there are some brain stimulation methods can target it directly or indirectly and hence affect craving and neuropsychiatric disorders accompanied by depression. Repetitive Transcranial magnetic Stimulation (rTMS) is a safe and non invasive method which can stimulate the neurons and alter the function of cortex. With the respect of these new techniques in efficacy of addiction and neuropsychiatric disorders due to it، more researches are necessary. So the aim of this report was the report of a case that had major depression disorder due to stimulants and was treated with rTMS.

خلاصه ماشینی:

"ناحیه قشر پیش ‌پیشانی پشتی جانبی که در چرخه‌های انگیزشی 9 ، پاداش 10 و تصمیم‌گیری 11 دخالت دارد، از زمره نواحی دخیل در پدیده ولع بوده و نقص در فعالیت این ناحیه تاثیر بسزایی در بروز آن National Institute on Drug Abuse craving Tiffany anterior cingulate orbitofrontal cortex dorsolateral prefrontal cortex Pascaul- leone Martin Motivational Circuitry7. روش تحریک مکرر مغناطیسی ترانس کرانیال(rTMS) شیوه ای ایمن و بدون نیاز به بیهوشی است که می تواند با تحریک ناحیه کرتکس نه تنها به درمان برخی بد کارکردی های قشری بپردازد بلکه برخی شواهد پژوهشی نشان داده است که تحریک این ناحیه از کرتکس سبب تحریک مناطق عمقی مغز که احتمالا با اعتیاد مرتبط هستند نیز می شود. طبق نتایج پژوهش حاضر، تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال بر ناحیه قشر پیش پیشانی پشتی جانبی راست بر ولع ناشی از مصرف شیشه تاثیر داشت و احتمالا این اثرات ناشی از تغییر در یکی از ساختار های مرتبط با سیستم پاداش مغزی است. به طور کلی، در مجموع با توجه به یافته به دست آمده و هم چنین سایر یافته هایی که به تاثیر rTMS بر علائم افسردگی و ولع دلالت دارند، به نظر می رسد انجام مطالعات دقیق و با حجم نمونه بالاتر بتواند این نکته را به خوبی نمایان کند که این شیوه جدید تحریک مغزی چه اثراتی بر اختلال سوء مصرف مواد محرک می گذارد و همچنین اثرات این تکنیک تا چه میزان ماندگار است."

کلیدواژه ها:

ولع ، اختلال افسردگی عمده ، تحریک مکرر مغناطیسی ترانس کرانیال(rTMS)

Depression Disorder ، Repetitive Transcranial Magnetic Stimulation (rTMS) ، crav


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است ورود پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.

لمشاهدة محتوی المقال یلزم الدخول إلی دخول الموقع.
إن كنت لا تقدر علی شراء الاشتراك عبرPayPal أو بطاقة VISA، الرجاء ارسال رقم هاتفك المحمول إلی مدير الموقع عبر credit@noormags.ir.

You should become a Sign in to be able to see articles.
If you fail to purchase subscription via PayPal or VISA Card, please send your mobile number to the Website Administrator via credit@noormags.ir.